THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rodokmen německého kvartetu SIEGES EVEN sahá poměrně hluboko do zeminy času, vždyť první album „Life Cycle“ vydali už v roce 1988. Do jejich tvorby tak pronikám se značným zpožděním, neboť i k doposud poslední řadovce se dostávám s více než ročním zpožděním. Nicméně kvalita tohoto počinu a jeho postavení v rámci poněkud glajchšaltované prog rockové scény dává tomuto textu smysl navzdory faktu, že přichází pozdě. Lepší pozdě, nežli později.
Ústředním tématem alba „The Art Of Navigating By The Stars“ je ztráta naivity, kontaktu s přirozeností, ať už ve smyslu odrůstání dětskému pohledu, nebo ve smyslu metaforickém – ztráta schopnosti navigovat podle postavení hvězd. Textový koncept není jediným scelujícím elementem nahrávky, s trochou dobré vůle lze o osmi skladbách uvažovat skutečně jako o jednotlivých sekvencích většího celku. Tento celek působí neobyčejně sevřeně a je orámován několika (především) refrénovými leitmotivy, které se pravidelně vracejí a jako krásné melodické milníky ohraničují prostor alba.
Hudebně se SIEGES EVEN řadí k umírněné větvi prog rocku, která rezignuje na sáhodlouhé epické výlevy muzikantského ega, ale o to více soustředí na emotivitu vyznění a čitelnou písňovou strukturu. Německý kvartet vystihuje pokora místy až komorní ladění, výrazná úloha rytmiky, kterou obstarávají bratři Holzwarthové, trochu subtilnějšíá znění kytarových partů a zvláštní vokální stránka. Její autor, muž s obskurním jménem Arno Menzes, nepochybně nepatří mezi technické skvosty, ale jeho výše posazený a nijak silný hlas se příjemně poslouchá, jistě frázuje a neobtěžuje patetickými floskulemi. I díky němu „The Art Of Navigating By The Stars“ uplývá jako plachetnice v svěží bríze, nijak si pozornost nevynucuje přílišnou složitostí, ale zároveň jí neztrácí přehnanou banalitou a podbízivostí. Sem tam možná až příliš popustí plachty v rozevlátém brázdění hudebního moře, ale stereotyp se nedostaví v míře nesnesitelné ani jednou.
Jedná se zkrátka o ideální kompromis mezi technikou a obsahem... SIEGES EVEN si i ve stagnujícím žánru dokázali najít svojí specifickou hlásku a obhlížejí svoje území zrakem jistým a charismatickým...
Will the view from here be frightening?
Nikterak zázračný, ale krom obyčejně okouzlující, neokázalý a vyklidněný prog rock, který by neměl minout žádného fanouška žánru, jemuž je atmosféra víc než rozmáchlé instrumentální exhibice.
8 / 10
Arno Menzes
- vokály
Markus Steffen
- kytary
Alex Holzwarth
- basa
Oliver Holzwarth
- bicí
1. Intro: Navigating By The Stars
2. Sequence I: The Weight
3. Sequence II: The Lonely Views Of Condors
4. Sequence III: Unbreakable
5. Sequence IV: Stigmata
6. Sequence V: Blue Wide Open
7. Sequence VI: To The Ones Who Have Failed
8. Sequence VII: Lighthouse
9. Sequence VIII: Styx
Paramount (2007)
The Art Navigating By The Stars (2005)
Uneven (1995)
Sophisticated (1995)
A Sense Of Change (1991)
Steps (1990)
Life Cycle (1988)
Dal som tomu 3 bolestive posluchy .. Viac neslo. Neskutocna nuda.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.